מבין תחומי המשפט השונים, התחום הפלילי הינו בעל הפוטנציאל להביא לענישה הגבוהה ביותר, כזאת שיכולה לגזול את חירותו של אדם באמצעות כליאה ומאסר ולהביא להשלכות ארוכות טווח שקשה להתאושש מהן. מפאת חשיבות זו, רצוי להכיר את המושגים המרכזיים שמעורבים בכל הליך פלילי שנפתח כנגד אדם ולדעת את זכויותיכם. להלן מספר מושגי יסוד שחשוב שתכירו עוד לפני פנייתכם לעורך דין פלילי מקצועי ומנוסה.

מעצר

מעצר הינו "כלי נשק" שהמשטרה משתמשת בו לצרכי ביצוע חקירה ממושכת ובמקרים אחרים, לצרכי הרחקה של גורם עוין מהציבור. ניתן למצוא מספר סוגי מעצרים כגון מעצר שעה, מעצר עד תום ההליכים, מעצרי בית ועוד. בכל פתיחה של הליך פלילי כנגדכם חשוב לדאוג שתקופת המעצר תהיה כמה שיותר קצרה אם בכלל, על מנת שתוכלו לפעול בצורה חופשית יותר בתכנון האסטרטגיה המשפטית והרחק מידם של חוקרי המשטרה.

מסדר זיהוי

במידה והמשטרה אינה בטוחה כי אכן מולה החשוד שביצע את המעשה בפועל, היא רשאית להעמיד אותו למסדר זיהוי שיכול להתבצע באופן "חי" או ע"י תמונות. מסדר זיהוי חי כולל את העמדת החשוד יחד עם ניצבים הדומים לו מבחינת מאפיינים חיצוניים, כאשר על העד או הקורבן להצביע על מי שהוא סבור שראה ברגע ביצוע העבירה. כל חשוד יכול לסרב לעמוד במסדר זיהוי אך יש לכך השלכות בעיני בית המשפט שלא רואה זאת בעין יפה. כמובן שגם הליך זה צריך להיות מבוצע בצורה מסודרת, ועל כן כדאי מאוד שעורך דין מטעמכם יהיה נוכח במקום.

כתב אישום

הגשת כתב אישום הופכת את האדם שהיה חשוד בביצוע המעשה לאדם שמואשם בכך. טרם הגשת כתב האישום מתקיים שימוע לחשוד שיכול להגיב להתנהלות עד אותה נקודה בע"פ או בכתב. לאחר שלב זה התביעה יכולה לנסח את כתב האישום ולאשר אותו בפני שופט בית המשפט. זוהי נקודה חשוב ביותר בכל הליך פלילי שהולך לכיוון של שפיטה, שכן בשלב זה יכול עורך הדין להוכיח כי למשטרה אין די ראיות מבוססות שיכריעו את הכף לזכותה בעת המשפט, או להגיע להסדר כלשהו לשם ביטול כתב האישום או הפחתה בסעיפי האישום בו.

תלונת שווא

ישנם הליכים פליליים שמתקיימים כנגד חשוד שלא ביצע את המעשה כלל וכלל, כאשר מגיש התלונה למעשה בדה אותה מדמיונו הפורה. אלו הן תלונות שווא שמוגשות פעמים רבות לצרכי הרתעה או נקמה גרידא. כאשר מוכח כי אכן מדובר בתלונת שווא, ניתן להגיש בקשה לפתיחת הליך פלילי כנגד מגיש התלונה השקרית, ו/או להגיש תלונה במסגרת האזרחית בתביעת לשון הרע ודרישת פיצויים בהתאם.

דילוג לתוכן