במאמר שלהלן, נעסוק בתחום שמעסיק עורכי דין פליליים רבים, שהוא "עבירות הונאה". עבירות הונאה הן עבירות פליליות, שבדרך כלל נוגעות לסיטואציות שבהן אדם נהנה מתגמול או הטבה או הנאה מסוימת, תוך הצגה של מצג שווא. אותו מצג שווא, יכול לבוא לידי ביטוי בהצגה של מסמך מזויף או התחזות או בכל דרך אחרת.

לאור חשיבות הנושא, נסביר במאמר שלהלן מהן עבירות הונאה. לאחר מכן נציג מאפיינים לעבירות הונאה. אחרי כל אלו, נציג סקירה של עבירות הונאה מסוגים שונים. על כל אלו נכתוב – לידיעתכן/ם ונוחיותכן/ם הגולשים והגולשות, כדלקמן:

מהן עבירות "הונאה"?

עבירות הונאה, הן עבירות שמטרתן קבלת טובת הנאה מסוימת, בין אם מדובר בנכס גשמי או נכס לא גשמי, תוך כדי הצגת מצג שווא מטעה. למשל, הונאה יכולה לבוא לידי ביטוי בהתחזות לבעל השכלה מסוימת, לשם קבלת היתר או טובה מסוימת.

מנגד, עבירת הונאה יכולה לבוא לידי ביטוי בזיוף של מסמך, לשם קבלת תגמול מסוים שהמקבל לא היה זכאי לקבל לפי דין, בנסיבות רגילות. אלו עבירות שהמשותף לכולן, הוא קבלה של דבר מה, תוך הטעיה. ישנן עבירות הונאה שונות ומגוונות, שחלקן מצריכות תוצאה מסוימת וחלקן לא. כמו כן, לעבירות הונאה יש מספר מאפיינים, כפי שנסביר בחלק הבא.

אילו מאפיינים קיימים בעבירות הונאה?

לעבירות הונאה יש מספר מאפיינים. נזכיר את חלקם ובעיקר את החשובים שבהם:

תחכום: עבירות הונאה נעשות בדרך כלל תוך תחכום רב וזאת בניגוד ל"עבירות רחוב רגילות" (למשל – עבירה של גניבה מחנות או שוד). לא פעם, עבירות הונאה מצריכות שימוש באמצעים מיוחדים וכן דרכי חשיבה יצירתיות, לשם ביצוע העבירה. כך שהתחכום הוא מאפיין מהותי לעבירות אלו.

חקירות מורכבות: עבירות הונאה יכולות להיות עבירות פשוטות מאוד, כמו למשל – זיוף של מסמך באמצעות חתימה מזויפת. מצד שני, עבירות הונאה, בעיקר עבירות הנעשות בתחום התאגידים או המניות או המיסים, הן עבירות מורכבות מאוד.

עקב כך, החקירות הפליליות של עבירות אלו הן מורכבות, ממושכות ולעיתים אף כוללות שימוש באמצעים מיוחדים (כמו למשל – האזנות סתר וכיו"ב). ללמדנו, שמאפיין נוסף למרבית עבירות ההונאה, הוא מאפיין החקירה. מדובר בעבירות שבהן החקירה הפלילית מסועפת יותר מאשר בעבירות קלות או עבירות רחוב רגילות.

הטעיה: מאפיין נוסף ועיקרי לעבירות הונאה, הוא מאפיין ההטעיה. ככלל, כל עבירת הונאה נעשית באמצעות הטעיה מסוימת, בין אם מדובר בהתחזות של אדם מסוים ובין אם מדובר בזיוף של מסמך מסוים. המרכיב הבסיסי והמאפיין העיקרי לעבירות ההונאה, הוא קיומו של הטעיה, או אם נרצה – מצג שווא.

אילו עבירות נחשבות בתור עבירות הונאה?

ישנן עבירות הונאה מסוגים שונים. הבה נסקור חלק מהן:

תחבולה – עבירת תחבולה קבועה בסעיף 416 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"). אדם שמקבל דבר מה בתחבולה או תוך ניצול מכוון של טעות של אחר, עובר עבירה פלילית שהעונש בגינה עומד על שנתיים מאסר.

קבלת דבר במרמה – קבלת דבר במרמה היא סיטואציה שבה אדם מקבל נכס או הנאה מסוימת, תוך מרמה של מעניק ההטבה. עבירה זו קבועה בסעיף 415 לחוק העונשין והעונש בגינה עומד על 3 שנות מאסר ובהתקיימן של נסיבות מחמירות, על 5 שנות מאסר.

הונאת נושים – אדם שיש לו חובות, אשר פועל כדי להעלים נכסים, כדי להונות נושים שלהם הוא חייב כספים, עובר עבירה פלילית שהעונש בגינה עשוי להגיע עד 3 שנות מאסר.

התחזות – התחזות לאדם אחר היא עבירה פלילית. כאשר היא נעשית לשם הונאה של אדם אחר, הרי שאז העונש עומד על 3 שנות מאסר.

לסיכום:

במאמר זה, עסקנו בקצרה בנושא מאוד רחב. לסיכום נציין, כי עבירות הונאה הן עבירות שהמשותף להן, הוא הצגה של מצג שווא בכל דרך אפשרית, לשם קבלת הנאה מסוימת. במקביל, עבירות הונאה הן עבירות שבדרך כלל מצריכות ידע ותחכום. עבירות הונאה יכולות לבוא לידי ביטוי בהונאה של נושים, אך גם בזיוף של מסמכים או התחזות של אדם מסוים. לסיכום נעיר, כי במידה ונעצרתם או שאולי הוגש נגדכם כתב אישום בגין עבירת הונאה, רצוי מאוד לפנות לעורך דין פלילי בעל ניסיון.

דילוג לתוכן